Győztesek és vesztesek az F1 2024-es Kanadai Nagydíjáról | EatchbQ

Eső, biztonsági autók, stratégiai játékok, teljesítményingadozások, sok hiba és szokatlanul magas nyugdíjaslista – a Forma-1 2024-es Kanadai Nagydíja nem volt szép, de nagyon szórakoztató.

Bár a végén megjósolható győzelmet aratott a bajnokságot vezető Max Verstappen, néhány másik csapatnak is bőven akadt ünnepelnivalója – bár ezek egy része csak utólag valósult meg.

Íme a mi válogatásunk a mai nap sztárjaiból és flopjaiból.

VÉSZES: FERRARI

Ha azt gondolná, hogy a kvalifikáció 11. és 12. helye lenne a Monacói GP-győztesek kanadai másnaposságának mélypontja, nagyot tévedne.

Fájdalmas megbízhatósági probléma? Jelölje be. Kár sima fedélzeti játék? Jelölje be. Sok kapcsolat? Jelölje be. Pontköltséges pörgés? Jelölje be.

Charles Leclercnek és Carlos Sainznak szerencsétlen vasárnapja volt, amely nagyon kevés fényes pontot kínált.

Még Sainz rövid pontszerzése is azt jelentette, hogy csak a Williamsszel és az Alpinessel volt egyenrangú, nem pedig a legjobb négy csapat feldúlásához.

Mindez lehetővé teszi a McLaren számára, hogy lefaragja a Ferrari előnyét a második helyen a konstruktőri bajnokságban, és minden halvány reményt kelt Leclercben, hogy egy pilóta címmel kapcsolatos kihívása még hosszabb távnak tűnik.

Egyetlen csapat sem távozik el Montrealból úgy, hogy a teljesítményvesztés miatt nagyobb fejtörést okozna, mint a Ferrari, és a hétvége elképesztően rossz kiugró eredményként tűnik fel a sok előrehaladott szezonban. – Josh Suttill

GYŐZTES: MERCEDES

George Russell Mercedes vezeti a 2024-es Kanadai Nagydíjat

George Russell megszerezte a pole-t, és a verseny nagy részében vezet, de a harmadik hely úgy tűnhet, hogy a Mercedes a mai vesztesek listájára kerülhet.

Abszolút… ha ez 2014 és 2021 között történt.

De ez nem. Ez egy olyan szezon, amikor a Mercedes mérföldekre van attól, hogy esélyes legyen a bajnoki címre, és még csak a dobogóra sem került Kanada előtt.

Napjainkban megszokott helyzetével összefüggésben rendkívül biztató a Mercedes számára, hogy versenyben legyen olyan eredményekért, amelyekért Montrealban küzdött. Ami önmagában is sokat elárul a 2021 utáni életről. De a Mercedes megdöntése már régi hír. Talán ez volt ehelyett a gyógyulási történet kezdete – vagy csak egy másik hamis. – Matt Beer

VESZE: SERGIO PEREZ

Sergio Perez megsérült a 2024-es Kanadai Nagydíjon

Kanadában Sergio Perez végrehajtotta azt a lenyűgöző bravúrt, hogy egyenesen nézzen ki Kevésbé pilótaként, aki két évvel többet érdemel a bajnokság élvonalbeli csapatában, mint az előző két versenyen.

Az első negyedévben (újra). A verseny nagy részében szinte kitartott, miután az első kanyarban Pierre Gasly-val gubanc volt. Végre szóló shuntot keresek.

Éles volt a kontraszt aközött, hogy Perez összeroncsolódott autójával visszasántikált a boxba, míg Verstappen a győzelemig cirkált. De ez nem kinyilatkoztatás, mert a különbség a két Red Bull-pilóta és Pérez azon képessége között, hogy ilyen rossz hétvégéket tölthet le, nagyon jól megalapozott. És mégsem a csapatban való jövője rovására. – MB

GYŐZTES: MAX VERSTAPPEN

Max Verstappen

Max Verstappen a második győzelmét aratta három nagydíjon, és a hatodik szezonban Kanadában – de lehetett volna más is.

A futam korai részében Russell mögött maradt, és a száraz vonal kialakulásakor úgy tűnt, hogy továbbjut az élre – de egy hiba az 1-es kanyarban három másodpercbe került neki, és Lando Norris kezébe került.

Ennek ellenére Verstappen megragadta a lehetőséget, hogy új köztes készletet találjon az első biztonsági autó alatt, ezzel átvette a vezetést, mivel Norris kénytelen volt még egy kört megtenni a biztonsági autó mögött, mielőtt gumit cserélt volna.

Száraz körülmények között Verstappen túlélte a biztonsági autó második újraindítását, 3,8 másodperccel nyert és 25 pontot gyűjtött – de a dolgok nem voltak olyan egyszerűek, mint amilyennek a Red Bull korábban domináns versenyzője számára látszott.

A McLarenek és a Mercedes között a verseny végén vívott csata – az utóbbi csapat új gumikért állította ki pilótáit a második biztonsági autó alá, míg Verstappen és a McLarens kint maradt – Verstappen kezére játszott, ami segítette őt a győzelemhez, amely visszaállítja bajnoki előnyét. 56 pont. – Samarth csatorna

LOSER: LOGAN SARGEANT

Logan Sargeant Williams Kanadai Nagydíj 2024

Úgy tűnik, hogy minden hétvégén van egy Logan Sargeant köridő, amely elismerést érdemel, amiért a magasan jegyzett Williams-csapattársához, Alex Albonhoz hasonlít, különösen, ha figyelembe vesszük a köztük lévő esetleges különbségeket.

És az is úgy tűnik, hogy ezeket a pillanatnyi fényes foltokat hamarosan bizonyítékok követik majd arra vonatkozóan, hogy Sargeant miért van olyan egyértelműen kifelé a csapatból és az F1-ből, és valószínűleg szerencsés lesz, ha befejezi a szezont, mielőtt ez megtörténne. Ebben az esetben egyrészt a hiba miatt került kifutásba a verseny elején, másrészt a későbbi balesete miatt.

Rendben, a sokkal tapasztaltabb pilóta, aki Sargeant legvalószínűbb 2025-ös cseréjének tűnik – Sainz – szintén balesetet szenvedett Montrealban. és Alex Albon másik Williamsét egy olyan napon vette ki, amelyen Albon gólt szerezhetett volna.

De a rossz versenyek nagymértékben kivételt képeznek Sainz esetében, míg Sargeant számára csak a norma. – MB

GYŐZTES: ALPINE

A pályán győztes Alpine három döntő pontot gyűjtött Kanadában, és megerősítette előnyét a Williams és a Sauber előtt a konstruktőri bajnokság nyolcadik helyéért vívott csatában. Pierre Gasly a kilencedik, Esteban Ocon pedig a 10. helyen végzett – de a csapatparancsok fejfájást okozhattak volna a csapatnak Spanyolország felé tartva.

Gasly a 15., Ocon pedig a 18. helyen rajtolt, bár Ocon – a monacói öthelyes rajtrácsbüntetéstől másnaposan – utoljára indult volna, ha a Sauber nem választja pilótáinak a boxutca rajtját.

A biztonsági autó második újraindításánál Ocon a kilencedik, Gasly pedig a 11. helyen végzett, és Gaslyt előlépte a pontok közé, amikor a japán pilóta később megpördült. És ekkor keményedtek a dolgok.

Oconnak azt mondták, engedje át Gaslyt, hogy elöl támadhassa Daniel Ricciardót, de a távozó alpesi pilóta ellenkezett. Ezután beletörődött, és megkérte a csapatot, hogy később cseréljenek pozíciót, de a csapat nem tett eleget. Döntését azzal indokolta, hogy Oconnak – aki a futam után a rádióban és a médiában is világossá tette csalódottságát –, gyaníthatóan gondja volt a tápegységgel, ami azt jelentette, hogy a csapat biztosabb volt abban, hogy Gasly megtámadja Ricciardót.

Így bár az Alpine értékes pontokat gyűjtött Kanadában, ez tovább kiábrándította Ocont – akit Bruno Famin, a csapatfőnök nyilvánosan figyelmeztetett a csapaton belüli monacói incidens után –, és tovább feszült a két pilóta közötti amúgy is feszült kapcsolat. – SK

Vesztes: Yuki Tsunoda

Yuki Tsunoda RB Kanadai Nagydíj 2024

Tsunoda három egymást követő pontszerző hétvégén motorozott Kanada előtt, és ez lehetett volna a negyedik is.

Az RB pilótája nyolcadikként kvalifikálta magát, és a második biztonsági autó előtt hajtott oda, de a pontszerzés után gyorsan felbomlott.

Majdnem begyűjtött három autót, amikor mindössze négy körrel a vége előtt megpördült, és a 15. helyre esett vissza.

Tsunodának nemcsak pontszerzési lehetősége volt, hanem csapattársa, Ricciardo ellen is, aki végül nyolcadik lett.

Szerencsére a csapat, amely a hatodik helyen áll a konstruktőri bajnokságban Spanyolország felé tartva, Ricciardo pontszerzője 19 pontra növelte a különbséget a lemaradó Haashoz képest. – SK

Győztes: Aston Martin

Az elmúlt három hétvégén, a hatodik és a hetedik helyen szerzett mindössze négy pont, valamint az ebből eredő 14 pont örvendetes lökést jelent az Aston Martin szezonjában, és szinte lehetetlen vitatkozni, hogy több is lehetséges.

Az Aston Martin egyértelműen nem vívott harcot a legjobb három autóért ezen a hétvégén, és a csapat teljes mértékben kihasználta a Ferrari zuhanását és Perez horror show-ját.

Nem volt lehetőség az egészet eldobni egy nem-hoper szerencsejátékkal, hanem egy értelmes, jól vezetett versenyt Fernando Alonso és Lance Stroll egyaránt.

Alonso bátran próbálta visszatartani Hamiltont, de az első biztonsági autóra ugrottak, amiért fizetni kellett, míg Stroll türelemről tett tanúbizonyságot az RB-n túljutva, hogy megőrizze erős rekordját hazai pályán. – JS

Vesztes: Haas

A Haas számára nem ismeretlen a merész döntések változékony időjárási viszonyok között: a 2020-as Magyar Nagydíjon Kevin Magnussen a 16. helyről a kilencedikre jutott, miután a formációs kör során az intermediate-ből a vizesekbe kellett bokszba szállnia.

Mivel a 2024-es Kanadai Nagydíj előtt szakadt az eső, a Haas újabb stratégiai puccsot kísérelt meg azzal, hogy megfordította a trendet, és Magnussent és Nico Hulkenberget vizes gumikkal szerelte fel az intermediate helyett. Ez kifizetődő volt, hiszen mindkét pilóta bejutott a legjobb 10-be – Magnussen a negyedik helyen áll – a verseny elején.

De ahogy korán kiszáradt a versenysor, úgy csökkent a Haas esélye a pontszerzésre.

Mindkét pilótája úgy döntött, hogy lefaragja a veszteségeit és a bokszot a szünetre, visszaesett a legjobb 10-ből, és a verseny hátralévő részében be kell pótolnia a terepet.

Hulkenberg a 11., Magnussen pedig a 12. helyen végzett, a Haas talán jobban teljesített volna, ha nem indítja el pilótáit vizes úton, és csak követi a trendet. – SK