NBA-döntő: Jrue Holiday kerül a középpontba, amikor a Celtics a késői Mavericks rangadó ellen 2-0-ra vezet. | EatchbQ

A Dallas Mavericks egy vasárnap esti lefújás után tért vissza Luka Dončić nagy játékával és egy jobb mezőnyerővel.

Nem számított.

A Boston Celtics 3-as és Jayson Tatum gyenge lövéseiből 105-98-as győzelmet aratott az NBA-döntő 2. meccsén. Jrue Holiday a szezon egyik legjobb kiruccanásával lendítette fel a Boston offense-t. A Celtics most 2-0-ra vezet a sorozatban, mivel a sorozat a 3. meccsben Dallasba kerül. Az ESPN szerint a döntőt 2-0-ra vezető csapatok mérlege 31-5 (86,1%).

A bal oldali Jayson Tatum átadta a Celtics offense irányítását Jrue Holiday-nek a Celtics 2. meccsének vasárnapi győzelmével.  (Maddie Meyer/Getty Images)

A bal oldali Jayson Tatum átadta a Celtics támadásának irányítását Jrue Holiday-nek a Celtics 2. meccsének vasárnapi győzelmével. (Maddie Meyer/Getty Images)

A Boston megnyerte az 1. meccset, miután a második negyedben 58-29-es előnnyel lefújta a meccset, és soha nem engedte, hogy a Dallas innen szippantja a vezetést. A Dallas az erősebb csapatnak tűnt vasárnap hajnalban, amikor Dončić 23 pontos erőkifejtéssel vette át a vezetést az első félidőben. Az 1. meccsen szerzett 12 pontot követően Kyrie Irving 10 pontot szerzett a félidőben, mivel a Boston kevés választ adott a Dallas elit pályás duójára.

A Celtics azonban így is 54-51-re vezetett a félidőben, miközben távolról lőtt 3-15-öt. Aztán megfordították a csavarokat a védekezésben, hogy megnyíljanak a harmadik negyed és átvegyék a játék irányítását. A dallasi labdaszerzéseket – sok közülük Dončićtól – többször is pontokra váltották át a másik végén.

A Celtics a harmadik negyedben 83-74-re növelte előnyét, amelyet Payton Pritchard csodálatos hárompontosa zárt le.

A negyedik negyedben a Boston védekezése irányított, és a 3 pontos lövések ismét formába lendültek. Derrick White hárompontosával 103-89-re növelte a Celtics előnyét a negyedik negyed perceiben.

A Dallas azonban nem készült el. A Mavericks egy késői 9-0-ra ment, és 1:15-re csökkentette a Celtics vezetését 103-98-ra. Aztán, ahogy az utolsó percben ketyegett az óra, a Dallas azzal fenyegetőzött, hogy egyetlen labdaszerzésre vágja a meccset. Derrick White-nak más ötletei voltak.

Derrick Jones Jr. blokkolta a Tatum-leállást a peremnél, hogy begyújtson egy dallasi gyorstörést. Irving ezután PJ Washingtont találta meg egy olyan passzal, ami egy layupnak tűnt, amivel 3-ra csökkentette a Boston előnyét. White azonban – az All-Defensive Team-válogatott Holiday mellett – üldözte a játékot, és hátulról blokkolta Washingtont.

A blokk megzavarta a Mavericks rangadóját, és majdnem véget ért a meccsnek. A Boston gólt szerzett a másik oldalon, a Mavericks pedig ismét nem szerzett gólt.

Míg Tatum küzdött a pályáról, Holiday vette át a gyeplőt a támadásban. A korábbi All-Star és a Milwaukee Bucks bajnoka a Celtics támadójátékának kiemelt játékosa, aki számíthat bármelyik kezdőre, és a most hatodik játékosra, Kristaps Porziņģisre, aki bármelyik este átveszi a vezetést. Holiday volt vasárnap soron, vitathatatlanul a szezon legjobb támadóversenye volt.

Holiday lebegtette a Celtics támadását a félidőben 17 ponttal. A meccset 26 ponttal és 11 lepattanóval, valamint három gólpasszal, egy labdával és egy blokkkal zárta. Mezőnyből 11/14-et, 3-ból 2/4-et lőtt.

Jaylen Brown újabb erős erőfeszítést tett, miután segítette a Celtics győzelmét az 1. meccsen. 21 pontot, hét gólpasszt és három eladott labdát szerzett, miközben 8/15-ből lőtt. Tatum a gyenge lövöldözős estéjén (6/22, 1/7 a 3-ból) túljutott egy jól lekerekített erőfeszítéssel, ami rávilágított játékmesteri képességeire. 18 ponttal, 12 gólpasszal és 9 lepattanóval zárt.

Azon az éjszakán, amikor Boston 10/39-et lőtt 3-ról, White fényes folt volt hosszú távból 4/10-ből. 18 ponttal, 5 lepattanóval, három eladott labdával és két blokkkal zárt, beleértve az utolsó percben megszerzőt.

Dončić lehűlt a 23 pontos első félidő után, amikor a Boston védelme átvette az irányítást. 32 pontos, 11 gólpasszos, 11 lepattanós tripla-duplával zárt. Összeszámolt négy eladott labdát, és 12/21-et lőtt mezőnyből és 4/9-et 3-ról. Nyolc labdája azonban segített a Bostonnak, hogy átvegye a játék irányítását.

Irving küzdött a második félidőben, miután a szünet előtt 5/10-et lőtt. 16 ponttal és hat gólpasszal végzett, míg mezőnyből 7/18-at lőtt. Mindhárom 3 pontos kísérletét kihagyta, és még nem talált hárompontost a sorozatban, miután az 1. meccsben 0-5-re lőtt.

A szabaddobások pedig ismét sokba kerültek a Dallasnak. A Mavericks 16/24-es próbálkozással pontokat hagyott a vonalon, miközben a Celtics 20-ból 19-et eltalált.

A szerdai 3. meccs az otthon kényelmét adja a Dallasnak, ami segíthet Irving lövöldözési problémáin. A Mavericks azonban felfelé ívelő csatával néz szembe, és az NBA-történelem dolgozik ellenük, miközben azt akarják, hogy ez egy sorozat legyen.

ÉLŐ KÖZVETÍTÉS VÉGEZETT44 frissítés

• A végeredmény: Boston 105, Dallas 98, a Celtics 2-0-ra vezeti a sorozatot.

• Hatalmas blokk Derrick White-tól, hogy megőrizze Boston vezetését.

• Derrick White végre csatlakozik

Derrick White a rájátszás során végig küzdött a lövésével, de négy hatalmas 3-ast ütött egy éjszaka alatt, amikor egyetlen Boston játékos sem kapcsolt be kettőnél többet távolról. A Dallas hanyag labdaadása után a Celtics 103-89-re vezet 3:32-vel.

• Kristaps Porzingis egy előremutató történet lehet

Kristaps Porzingis, aki a második meccsét játssza azóta, hogy több mint egy hónapot kihagyott jobb talphúzódás miatt, a második félidőben nem hasonlított önmagára. Rövid időre visszahúzódott az öltözőbe, mielőtt visszatért a kispadra. Amikor újra játékba lépett, óvatosan mozgott a pályán. A Celtics a meccs utolsó perceiben Al Horford javára kizárta. Valamit figyelni kell a sorozat folytatása közben.

• Porzing lomha

Kristaps Porzingis vagy sérült, vagy fáradt. Közel sem olyan gördülékenyen mozgott, mint az első félidőben.

• Kyrie most átveszi az irányítást

Kyrie valóban elvette a kulcsokat Dallas alkotásához itt a negyedikben. Hat pontja van, másoknak alkot. Épp most találtuk Daniel Gaffordot, aki átmenetben van, ami a Mavs első lövedékét jelenti nagy emberré az egész sorozatban, 4:40-el a 2. meccs negyedik negyedéből.

• PJ Washington nem hívott

Köszönet PJ Washingtonnak, hogy követte legutóbbi kihagyását, de most 0-4-es a mélyből, miután eltalálta első tripláját. A lövőképesség hiánya egy egész dimenziót veszített a Dallas támadóiból.

• Luka levegőhöz jut

Gyors pihenő Luka Doncic számára. A Dallas négy pontot kapott Kyrie-től, mielőtt a Celtics időt kért, Doncic pedig körülbelül egy perces pihenő után tért vissza.

• A Mavs alulmarad

A Mavs küzdelmei a faultvonalról továbbra is óriási különbséget jelentenek a Boston javára. A Celtics 17 a 18-ból a sorból, és miután Daniel Gafford 1:2-t szerzett, a Dallas mindössze 11 a 19-ből, és kilenc pontos hátránya van.

• Negyed groove?

A negyedik negyed első percei az elsők, amelyekben úgy érezték, hogy volt ritmusuk vagy áramlásuk az egész játékban.

• Ó, Payton Pritchard!

Miután a Celtics 80-67-re vezetett, a Mavericks egy 7-0-s rohammal válaszolt a harmadik negyed zárására… egészen addig, amíg Payton Pritchard 34 lábbal fúrt a berregőnél. Pritchardnak volt érzéke ezekhez a lövésekhez a rájátszásban. A Celtics 83-74-re vezet a negyedik negyedbe.

• A Mav megvillantja pick-and-rollját

Dereck Lively hatalmas kétkezes dunk-el Luka pick-and-rolljából. Ez volt a sorozat eddigi leghatékonyabb PnR-je.

• A Celtics nem sztárjai megcsinálják – ellentétben a Mavs szerepjátékosaival

Dallas semmit sem kap a mellékszerepéből. A Luka Doncic és Kyrie Irving nem nevezett Mavericks 2-13-ra kezdett a mezőnyből, és a nyitó félidőt 20 lövésnél 18 ponttal fejezte be. Eközben a bostoni “többiek” lassan kezdenek Jayson Tatumtól és Jaylen Browntól, akik az első félidőben 14 lövésből 13 pontot szereztek. Mindenki más a Celticsnél 25 lövésből 41 pontot szerzett. A félidőben a Boston vezet, 54-51.

• Tatum, a játékmester

Tatum készséges passzolóként kiválóan teljesített. Akár 8 gólpassz. A bezárásokat azzal a céllal támadja, hogy másoknak alkosson, és Boston pontjainak közel felét ő szerezte, saját maga pedig mindössze 5-öt szerzett.

• Tatum más módon is hozzájárul

Tatum nem szerez gólt, ez az and-1 szinte bosszús volt; de az első félidőben hét asszisztja van. Talán ez a rekord számára.

• Jrue Holiday érzi

Jrue Holiday nagy erőfeszítéseket tett, hogy lépést tartson Bostonnal a Dallas támadásával. Hátsó vágások, erős meghajtók, különféle úszók. 14 pontjával a Celtics gólkirálya.

• Derrick Jones Jr. felmegy

Néhány nagyszerű hozzájárulás Derrick Jones Jr.-tól. Egy támadó lepattanó és gólpassz megvágta Josh Greent, fejezte be Luka egy pillantást sem vetett passzát, majd ellopott egy Tatum-passzt, és egy and-1-el kihúzta Tatum második faultját.

• Doncic mindent megtesz – kivéve az FT vonalon

Luka ma este minden lövést a zsákba ejtett… kivéve a szabaddobásait, mivel 2 az 5-ből áll a vonaltól. Látjuk, hogy rengeteg munkája van a posztok terén, amit ebben az utószezonban nem igazán láttunk tőle, de Doncicra a korábbi rájátszások során abszolút bíztak.